Ostatní věci
POSLEDNÍ ZMĚNY

xcz_2012.jpg
Celé jméno herce: Patrick Hewes Stewart
Narození: 13. července 1940 v Mirfield, West Yorkshire, Spojené Království
Postava: Profesor Xavier


Dlouholetý ceněný divadelník s pověstnou lysinou (zapomeňte na Kojaka) a odborné vedení vystupováním. Pocházel z relativně chudé rodiny (otec policista, matka tkadlena). Psal pro školní noviny, ale už tehdy věděl, že se chce věnovat filmu, takže když byl jako 17letého postaven před "buď nebo", neváhal a vybral si herectví. Chvilku sice ještě prodával nábytek, ale už brzy ho přijali na renomovanou školu Old Vic. Spolupracoval s ceněným spolkem Royal Shakespeare Company.

Ve filmech hraje od poloviny 70. let. Za ten čas spolupracoval s Johnem Boorman nebo Davidem Lynchem. Pozornost zaujal díky TV, kde ztělesnil v Star Trek: Nová generace rozvážného, ​​vyloženě neakčného kapitána (vyloženě akční posádky) Jeana-Luca Picarda. To si vyzkoušel i na velkém plátně, když si v Paramount vzpomněli, že kdysi jejich celovečeráky o posádce Enterprise plnili kasy. V první polovině 90. let pod režijní taktovkou Davida Carsona došlo k předání štafety Williamem Shatner v Star Trek: Generace. V roce 1996 představitel Picardovho "číslo jedna", knírač Jonathan Frakes, natočil hororový Star Trek: První kontakt., následovala meditační Vzpoura a propadák Stuarta Baird a Nemesis.
Zahrál si v paranoidního thrilleru Richarda Donnera s Melem Gibsonem a Julií Robertsovou Spiknutí (jedna z jeho mála záporných úloh), kapitána posedlého polapení obrovského tvora v televizním remaku o BÍLÉ velryby (nominace na Zlatý glóbus) podle románu Hermana Melvilla. Popularitu mu přinesl i jiný mentor v jiném sci-fi příběhu, v adaptaci marvelovských X-MEN jako Charles F. Xavier, profesor mladých mutantů, jejichž učí využívat super-schopnosti ve prospěch Dobra, což dělá problémy zejména čerstvě příchozí rváče Wolverina. Úspěch filmu, jehož atmosféra se nesla v napjatém duchu každou chvílí hrozícího vypuknutí války mezi lidstvem, špatnými a dobrými mutanty, si vyžádal sequel X2, také v režii Bryana Singera. Objevil se též v dalších filmech ze série X-Men.

Se Stewartem se spojuje porozumění a pochopení světa, ve kterém žije, a tedy i lidí, které se snaží neodsuzovat - i když ne vždy se mu to daří.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one