Ostatní věci
POSLEDNÍ ZMĚNY

xcz_2012.jpg
Celé jméno herce: James McAvoy
Narození: 21. dubna 1979 v Port Glasgow, Scotland
Postava: Profesor X/Charles Xavier


Vyrůstal ve Skotsku a snil o tom, že se stane misionářem. Velice také miloval hru na kytaru a ragby. V roce 2000 úspěšně promoval na Royal Scottish Academy v oboru hudby a dramatu. Před kamerou debutoval o pět let dříve, u nás nikdy nevysílaným britským dramatem a thrillerem The Near Room, kde si zahrál s Andym Sarkisem. Významější zlom v jeho kariéře nastali až seriály, jako např. byli Bratrstvo neohrožených, kde ztvárnil postavu Jamese W. Milerra, Děti luny, a velice populárním britským seriálem Shameless. Objevil se i po boku Paula Bettanyho a Kirsten Dunsteové v nadprůměrné romantické komedii Wimbledon.

Do širšího povědomí českých diváků se pak zapsal postavou kozlího muže Tumnuse v pohádkové fantasy Letopisy Narnie: Lev, Čarodějnice a Skříň, zfilmované podle knižní předlohy C.S.Lewise. V roce 2006 pak kritiky zaujal rolí Nicholase Garrigana, mladého lékaře v úspěšném filmu o diktátorovi Adim Aminovi - Poslední Skotský Král.

Získal řadu ocenění, v roce 2003 cenu Emmy za roli v seriálu Děti Duny, o rok později ocenění britské Comedy Awards v kategorii -
nejlepší herecký nováček a v roce 2006 získal cenu BAFTA v kategorii - nejlepší mladý objev roku.

McAvoy žije v Londýně a je ženatý s Anne-Marií Duff, jeho hereckou kolegyní ze seriálu Shameless .Zahrál si také ,,mladší" verzi Patricka Stewarta, Profesora Xaviera ve filmu X-Men: První Třída a X-Men: Budoucí Minulost.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one