Ostatní věci
POSLEDNÍ ZMĚNY

xcz_2012.jpg
Celé jméno herce: Aaron Stanford
Narození: 27. prosince 1976 v Westford, Massachusetts, USA
Postava: Pyro/John Allerdyce

Mladý herec si už za svůj filmový debut vysloužil pozornost diváků i producentů a dnes má za sebou už několik výrazných rolí ve snímcích osobností nezávislého filmu, ale i velkých hollywoodských projektech (X-Men 2, X-Men: Poslední vzdor). Oním debutem byla hořká komedie Cucák (2001), v níž zazářil coby patnáctiletý studentík Oscar Grubman, tak neovladatelně přitahovaný k nevlastní matce. Narodil se 18. dubna 1977 ve Westfordu, ležícím 50 kilometrů severozápadně od Bostonu. Pochází z rodiny, jež neměla k zábavnímu průmyslu nikdy příliš daleko - snad nejdále to dotáhl Aaronův starší bratr David, jenž je uznávaným muzikantem a hudebním skladatelem. Po střední Aaron usiloval o přijetí na věhlasnou uměleckou školu The Julliard School. K herecké slávě se však musel odrážet z mnohem méně slibné pozice: jako student obchodu na State University of New York. Zde však dlouho nevydržel a zamířil na Rutgers University Mason Gross School of Arts, jež ho společně s následnou stáží na London Academy of Theatre definitivně nasměrovala k herectví. Filmovou a televizní dráhu Aaron Standard započal v roce 2000, kdy si tvůrci všimli Aaronova hereckého nadání ve spojení s jeho mladistvým vzhledem. Ten mu dopomohl hned k několika úlohám předčasně vyspělých mladíčků, hledajících své místo na slunci. Komediální podoba tohoto hereckého modelu v televizní The David Letterman Show (2000) ještě skončila na podlaze střižny. Rolí, která měla Stanforda posunout do pozice herecké naděje, jejíž další kroky se
vyplatí sledovat, ale přišla až s premiérou před kamerami filmovými. Nízkorozpočtovou hořkou komedii Cucák, jež vznikla během pouhých 14 dní, avšak která do kin putovala dlouhé dva roky od dokončení, herecky opanoval díky titulní úloze patnáctiletého (a přesto již v podstatě dospělého) Oscara Grubmana, nešťastně zamilovaného do nevlastní matky. Již tady zde překvapil vyzrálým výkonem (pravda, v době natáčení bylo Stanfordovi již třiadvacet let), jímž zastínil nejednoho ze slavnějších kolegů v čele se Sigourney Weaverovou. Cesta hereckého účinkování v hollywoodských opusech však zdá se není tím pravých ořechovým pro Aarona Stanforda. Ten dnes totiž volí převážně nezávislé projekty, pohříchu žádný z nich ale ani zdaleka nedosáhl kvalit i věhlasu Cucáka. Vše započala černá komedie Kletba (2003), v níž ztělesnil veleambiciózního mladého byznysmena Duka, jehož úspěchy sžírají o mnoho staršího konkurenta Ricka (Bill Pullman).

Ukazuje se, že na prahu třicítky opouští image vykuleného mladíčka a přestože mu stále zůstává mnohé ze zranitelnosti většiny jeho předchozích hrdinů, velmi věrohodně se proměňuje i v zoufalého muže akce. Přestože nejednou ukázal, že mu poloha dramatická i charakterní celkem svědčí, dnes, několik let po svém debutu, stále ne a ne prorazit směrem vzhůru.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one